
Składniki na ciasto:
•13 dag mąki pszennej
•8 jajek
•15 dag cukru
•20 dag zmielonych orzechów laskowych, na pył (mogą być włoskie)
•1 cukier waniliowy (16 g)
•2 łyżki mocnej, zimnej kawy
•skórka otarta z 1 cytryny
•pół łyżeczki proszku do pieczenia
•szczypta soli
Białka ubić z solą na sztywną pianę. Pod koniec ubijania dodawać porcjami cukier i cukier waniliowy, dalej ubijając. Dodać żółtka i ubić. Wymieszać z kawą i skórką cytrynową. Mąkę wymieszać ze zmielonymi orzechami, dokładnie, by nie było grudek, dodać proszek do pieczenia, wymieszać. Mąkę wmieszać delikatnie do masy żółtkowej.
Tortownicę o średnicy 21 - 23 cm (u mnie 21 cm) wyłożyć papierem do pieczenia. Wlać ciasto, wyrównać. Piec w temperaturze 170ºC przez około 1 godzinę, do tzw. suchego patyczka. Wystudzić. Ciasto może urosnąć z lekką górką, ale można to wyrównać nożem.
Do nasączenia ciasta (prawdziwi kawosze zapewne zechcą nasączyć tort bardziej):
•100 ml mocnej, zimnej kawy
•2 łyżki czystej wódki lub brandy
Krem do przełożenia:
•50 dag serka mascarpone
•20 dag śmietanki kremówki
•5 - 6 łyżek mleka
•1 łyżka soku cytrynowego
•3 opakowania cukru waniliowego (48 g)
•2 łyżki startej czekolady
Kremówkę ubić na sztywno, pod koniec ubijania dodać cukier waniliowy, ubijać. Mascarpone utrzeć z mlekiem i sokiem cytrynowym (mikserem), dodać ubitą kremówkę i startą czekoladę. Wymieszać.
Wystudzone ciasto przekroić na 3 krążki. Krążki nasączyć kawą i przekładać kremem. Ilość kremu jest duża, dlatego spokojnie wystarczy do przełożenia tortu jak i jego dekoracji. Ja jednak udekorowałam polewą czekoladową (200 g gorzkiej czekolady rozpuścić w kąpieli wodnej lub mikrofali, dodać 120 g masła, wymieszać do rozpuszczenia; jeśli polewa będzie mało lejąca, dodać więcej masła, podgrzać w kąpieli wodnej).
Tort udekorować - dowolnie
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz